В рамках запровадження децентралізації земельних відносин з 2018 року, передумовою слугувало  прийняте розпорядження Кабінету Міністрів України,  відповідно до Указу Президента України від 15 жовтня 2020 року та Постанови Уряду від 16 листопада 2020 року щодо заходів з питань прискорення реформ у земельній сфері  Головне управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області передало близько 65 тис.гектарів (64844,7215га)   земель сільськогосподарського призначення, що розташовані за межами населених пунктів, із державної власності у комунальну власність громад Прикарпаття.

      Найбільше земель сільськогосподарського призначення передано у комунальну власність: Рогатинської (5731,6288 га), Долинської (3096,9833 га), Снятинської (2902,1139 га) та Городенківської (2750,3629 га) територіальних громад.  Загалом на Івано-Франківщині на виконання законодавчих актів згідно зі статтями 117, 122 Земельного кодексу України  та в результаті щоденної системної роботи спеціалістів землевпорядної служби області  громадам передано 9379 сформованих земельних ділянок.

     Право власності на які, громади набудуть із часу державної реєстрації цього права відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

     Безумовно, право розпоряджатись і управляти земельними ресурсами  дасть новий імпульс для розвитку місцевих громад, збільшить дохідну частину власних бюджетів, підвищить економічну і соціальну складову функціонування і інвестиційну привабливість громад, прискорить реформування у сфері земельних відносин в цілому. Проте реалізація земельної реформи на місцях, вимагатиме від органів місцевого самоврядування виваженого, обґрунтованого та  ефективного розпорядження земельними ділянками у встановленому законом порядку. Оскільки це не тільки право громади, в особі її органів та посадових осіб місцевого самоврядування, а й  певні обов’язки,   тому варто   користуватися всім спектром наданих законом правових можливостей щодо використання земельних ресурсів територіальної громади.

     Також, слід зазначити, що громадяни, які отримали рішення про надання дозволу на розробку проєкту із землеустрою  в Головному управлінні Держгеокадастру в Івано-Франківській області до початку передачі земель –  можуть скористатись цим правом і розпочати процедуру оформлення земельних ділянок у власність чи користування у будь-який момент, адже дані рішення мають необмежений термін дії.

Надалі, розроблений проєкт землеустрою щодо відведення земельної ділянки відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність чи користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 Земельного кодексу України, у двотижневий термін із дня отримання погодженого проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ухвалює рішення про затвердження проєкту й надання її у власність. Тож громадяни з документацією, що розроблена на основі дозволу, виданого Головним управлінням Держгеокадастру в Івано-Франківській області, можуть звернутися до територіальної громади за місцем розташування земельної ділянки.

     Рішення про затвердження проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність будуть ухвалювати органи місцевого самоврядування на пленарному засіданні за підтримки більшості депутатів від загального складу ради.

      Довідково: З переліком земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, які передані у комунальну власність, можна ознайомитися на офіційному сайті Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області у розділі: «Передача земель громадам»