Сьогодні, 22 липня в Івано-Франківській ОДА відбувся брифінг із представниками засобів масової інформації з питань запровадження ринку землі в Україні.
«Головна мета заходу – інформування громадськості про основні складові земельної реформи та запровадження ринку землі. Визначити головні організаційно-правові, адміністративно-регуляторні норми, задля забезпечення розвитку, функціонування ринку і стабільності земельних відносин в аграрній сфері Прикарпаття», – зазначила голова облдержадміністрації Світлана Онищук.
З 1 липня в країні запрацював ринок сільськогосподарської землі. З цього моменту можна вільно купувати, продавати або заповідати земельні ділянки такого типу. Що на нас чекає та до чого бути готовим?
« Земельна реформа – важлива подія для сфери сільського господарства. Адже із запровадженням ринку землі створюються нові умови господарювання приватного сектору, фермерських господарств і агроформувань…», – в контексті обігу сільськогосподарських земель, організаційно-правових відносин та впровадження земельної реформи, – доповів директор департаменту агропромислового розвитку Іван Андріїшин.
Виконуючий обов’язки начальника Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області Олег Шастко надав роз’яснення щодо норм Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин» (№1423-ІХ від 28.04.2021).
Вказаним законом вносяться зміни до значної кількості законодавчих актів, зокрема до 6-ти кодексів України та 24-чотирьох законів України. Найбільше змін передбачено в Земельному кодексі України, а саме:
- розпорядження землями за межами населених пунктів;
- дерегуляція та спрощення багатьох земельних процедур (скасування державної експертизи землевпорядної документації та дозволу на зняття та перенесення ґрунтового покриву земельної ділянки, удосконалено норми щодо зміни цільового призначення земельних ділянок приватної власності, розроблення агрохімічного паспорта, закріплено принцип екстериторіальності у здійсненні державної реєстрації земельних ділянок, тощо).
- порядок безоплатної приватизації;
- встановлення меж територіальної громади;
- земельні торги (врегулювання, порядок проведення земельних торгів, норми, передача переважного права, державна реєстрація, тощо);
- здійснення державного контролю за використанням та охороною земель.
«З огляду на зміни в законодавстві, до ринку землі в першу чергу можуть бути залучені землі пайового фонду, які знаходяться в оренді сільськогосподарських підприємств, включаючи фермерські господарства. Таких земель в області нараховується більше 127 тис. га, на які укладено 172 тис. договорів оренди з пайовиками, середній розмір орендної плати складає близько 1,5 тис. гривень. Таким чином, враховуючи наявність укладених довготермінових договорів оренди можна прогнозувати, що ринок землі на Івано-Франківщині буде формуватись поступово», – резюмував Олег Шастко.
По завершенню заходу, учасники перейшли до формату: запитання-відповіді, під час якого представники засобів масової інформації отримали вичерпні відповіді.