«Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру починає розробку проекту закону «Про консолідацію земель» та закликає українських фермерів, представників аграрних компаній, власників земель та всіх небайдужих долучитися до роботи над змінами до законодавства», – про це повідомив Голова Держгеокадастру Роман Лещенко.
Він зазначив, що внаслідок проведення розпаювання земель в Україні землі сільськогосподарського призначення, що перебували у колективній власності сільгосппідприємств та кооперативів, зокрема, створених на базі радгоспів, були розпайовані з середнім розміром паю 4 га.
Звісно, для ведення економічно успішного та раціонального сучасного господарства цього замало. Закони економіки «диктують» необхідність консолідації надмірно подрібнених сільськогосподарських земель.
Держгеокадастр уже напрацьовує необхідну для цього законодавчу базу – насамперед проект Закону України «Про консолідацію земель».
«Консолідація у нашому розумінні – це не про мегахолдинги. Консолідація – це насамперед про створення життєздатних фермерських господарств сімейного типу, що працею своїх членів забезпечують найбільшу додану вартість на одиницю площі, господарств, які мають стати соціальною основою нового заможного українського села», – наголошує Роман Лещенко.
Для створення дієвого механізму консолідації земель потрібно вирішити не лише задачу створення механізмів для об’єднання сільськогосподарських земель в одних руках, а й створити стимули для консолідації, а також усунути невиправдані перешкоди для цього.
«Зокрема, фермери повинні мати можливість безперешкодно збудувати на своїй землі відокремлену садибу, мати податкові та кредитні пільги під час докорінного поліпшення земель у процесі їх консолідації, мають бути вдосконалені правила про полезахисні лісосмуги тощо. Наразі Держгеокадастр починає підготовку змін до законодавства, які будуть покликані розв’язати ці проблеми», — наголосив Голова та закликав представників агробізнесу долучатися до обговорення та ділитися своїм досвідом вдалої, а ще більше – невдалої консолідації земель.
Зокрема цікаво почути відповіді на такі питання: що заважає консолідації? Що варто змінити, зокрема законодавчо? Які перешкоди потрібно усунути, які стимули запровадити?
Свої пропозиції в електронному вигляді просимо надсилати на пошту: [email protected]
Крім того найближчим часом Держгеокадастр проведе круглий стіл під час якого українські фермери, представники аграрних компаній, власники земель та всі небайдужі зможуть долучитися до обговорення цієї теми та надати свої пропозиції щодо спрощення і вдосконалення правового регулювання консолідації земель.
Про дату та місце проведення заходу буде повідомлено додатково.