tymchenko31.01.2013Україна за оцінками експертів Світового банку у рейтингу легкості ведення бізнесу (Doing Business) за субіндексом «Реєстрація власності» посіла 97 місце, поліпшивши свій минулорічний результат на 61 позицію. Цей успіх досягнуто пердусім завдяки ухваленню ряду нормативно-правових актів, що впорядковують як процес реєстрації прав власності у цілому, так і процес реєстрації прав власності на землю зокрема.

У здобутках, які відзначили експерти  Світового  банку, є значна заслуга і фахівців Державного агентства земельних ресурсів України. Землевпорядна служба зробила рішучий крок до завершення земельної реформи: з початку 2013 року впроваджено нову автоматизовану Національну кадастрову систему, суттєво спрощено процедуру реєстрації земельних ділянок, інформація про які стала відкритою та доступною. Кожен громадянин на публічній кадастровій карті, яка, до речі, стала найвідвідуванішим державним веб-ресурсом, може віднайти вичерпну інформацію про земельні наділи.

– Нас не може не тішити визнання міжнародними експертами наших досягнень у сфері реформування земельних відносин, які знайшли відображення у конкретних цифрах рейтингу Світового банку. Однак, сьогодні ми працюємо з поглядом у день прийдешній. Сподіваюсь, що наступного року показники  України будуть ще  кращими та переконливішими, – зазначив Голова Держземагентства України Сергій  Тимченко. – Як відомо, рейтинг Світового банку базується на показниках та даних за період з червня минулого – по червень 2013 року. Однак з початку літа цього року ми зробили чергові рішучі кроки на шляху до завершення земельної реформи.

Зокрема йдеться про кардинальне спрощення процедур розробки та погодження землевпорядної документації, запровадження принципу мовчазної згоди при наданні дозволу на її розробку та введення адміністративної відповідальності чиновникам за порушення строків розгляду документації, вимагання додаткових документів, не передбачених безпосередньо законом.

Ліквідовано найбільш корупційний механізм погодження документації – земельні комісії, до складу яких входили представники від 7 до 9 чиновників різних відомств, які часто не мали прямого відношення до відводу земельної ділянки, але не тільки їх не погодження, а й сам факт неявки на засідання комісії міг роками залишати громадян у розпачі.

Відтепер кількість погоджень знижено в рази. Всі вони надаються безоплатно, одночасно та незалежно один від одного у десятиденний строк та під загрозою притягнення недбалих чиновників до адміністративної відповідальності.

Також всім відома проблема, коли місцеві ради, особливо у великих містах, роками ухилялися від надання дозволу або відмови у ньому на розробку проекту відведення ділянки. Зараз у громадянина вперше з’явилася можливість протидії такій протизаконний бездіяльності. Якщо владна установа, прикриваючись колективною відповідальністю, ухиляється від відповіді,  громадянин може самостійно замовити розробку такої документації, про що лише проінформувати цей орган.

– Сьогодні  ми продовжуємо вдосконалювати законодавство щодо видів, змісту, порядку погодження та затвердження землевпорядної документації, щоб повністю зняти «чиновницьке свавілля», визначивши всі ці речі безпосередньо на рівні законів, унеможлививши втручання  в ці питання на рівні відомчих інструкцій. Крім того, законодавчо розблокувавши у минулому році питання проведення земельних торгів, ми хочемо зробити їх проведення для місцевих рад у найбільш швидкий, а головне – матеріально не обтяжливий спосіб.  Отже, цілеспрямована робота щодо  удосконалення законодавчої та нормативної бази, започаткування низки новацій та технологічних напрацювань, як-то надання адміністративних послуг через систему Інтернет, сприятиме суттєвому покращенню показників України і, сподіваюсь, наш рейтинг легкості ведення бізнесу (Doing Business) наступного року суттєво покращиться, – підсумував Сергій Тимченко.

Прес-служба Держземагентства України